Ukarani za to czym palili w piecu

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
5 lutego 2018

W dniu dzisiejszym strażnicy miejscy dokonali kontroli nieruchomości przy ul. Kołobrzeskiej. Podczas interwencji w jednym z warsztatów stwierdzono spalanie oleju silnikowego. Właściciel został ukarany mandatem karnym. Nieprawidłowości stwierdzono dziś również przy ul. Przemysłowej. W tym przypadku podczas kontroli w piecu znaleziono wypalane kable. Strażnicy miejscy tę interwencję również zakończyli mandatem karnym.

Przypominamy o zakazie spalania jakichkolwiek odpadów. Strażnicy miejscy w zakresie kontroli posesji pod kątem spalania odpadów na podstawie stosownej ustawy i uprawnień nadanych przez prezydenta miasta mają prawo wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co jest spalane w piecu. Uprawnienia do kontroli daje strażnikom miejskim ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska. Podmiot, który osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, zgodnie z art. 225§1 kk podlega odpowiedzialności karnej (do 3 lat pozbawienia wolności). 

W przypadku potwierdzenia spalania odpadów podczas prowadzonej kontroli na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach (Dz.U.2016.1987) strażnicy miejscy wyciągają konsekwencje przewidziane prawem. Zgodnie z nimi mają prawo w stosunku do osoby, która popełni wykroczenie zastosować pouczenie, postępowanie mandatowe (do 500 zł) lub skierować sprawę do Sądu (kara aresztu albo grzywny do 5 000 zł).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Straż Miejska w Olsztynie
Data utworzenia:2018-02-05
Data publikacji:2018-02-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Dagmara Szałczyńska
Liczba odwiedzin:312